Menu Zamknij

Stream z Playstiation 4 na PC.

Od wczoraj czyli 06.04.2016r. użytkownicy konsoli Playstation 4 mogą cieszyć się kolejną iteracją oprogramowania konsoli. Jakie nowości przyszykowała nam japońska firma? Oto lista zmian:

 • Powiadomienia o obecności znajomych online
 • Opcja połączenia się z siecią PSN “offline”, bez pokazywania naszej aktywności znajomym
 • Opcja planowania wydarzeń do których zaprosić będziemy mogli znajomych – czas trwania od 4 do 12 godzin.
 • Remote Play z PC/Mac
 • Opcja zarządzania zawartością PS+ (zapisy gier w chmurze)
 • Wsparcie dla serwisu Dailymotion w streamowaniu zawartości

Zdecydowanie najwięcej emocji budzi możliwość streamowania rozgrywki z konsoli na nasze komputery osobiste i właśnie na tym chciałbym się skupić. Na końcu wpisu umieściłem instrukcję konfiguracji konsoli i programu instalowanego na komputerze. Przejdźmy do szczegółów:

W moim przypadku połączenie konsoli z laptopem przebiegło bez problemu. Zacząłem od instalacji oprogramowania: RemotePlayInstaller. Po szybkiej instalacji ukazało mi się okno programu i od razu przeszedłem do konfiguracji.

W pierwszej kolejności powinniśmy zalogować się na swoje konto PSN. Można też na PC przed połączeniem kliknąć “ręcznie” , na konsoli “ustawienia gry zdalnej” i przepisać kod podany na PS4 do PC.

Następnie wybieramy rozdzielczość streamowanego obrazu. Do wyboru jest 360p – nie polecam. Gra wygląda bardzo słabo. 540p – obraz jest zdecydowanie stratny, ale nie ma tragedii. 720p Gra wygląda nawet przyjemnie, ale ciągle występują przycięcia obrazu.

Test robiłem na łączu 50mb/s przez WIFI więc trzeba nastawić się na to, że do najlepszej jakości obrazu potrzebne będzie jeszcze szybsze połączenie, dlatego też zalecam podłączenie konsoli do sieci przez kabel. Wtedy możemy cieszyć się płynnym 720p. Mi w zupełności wystarczyło 54op. Następnie wybieramy ilość klatek na sekundę. Tutaj mamy do wyboru “standard” lub “wysoka”. Wysoka przydaje się w grach działających w ponad 30 klatkach na sekundę. W sumie to tyle. Podłączamy pada do komputera poprzez złącze usb i klikamy rozpocznij. Program za pierwszym razem będzie łączyć się dłużej, ok 1-2 minut. Taki czas oczekiwania jest spowodowany szukaniem naszego systemu PS4. Następnym razem połączenie zostanie nawiązane praktycznie natychmiastowo.

 

Jak widać na screenach, w dolnej części ekranu pojawia się interfejs pada, który działa po kliknięciu na niego kursorem, ale efekt jest taki sam jak w przypadku użycia kontrolera. Pasek oczywiście można schować, aby cieszyć całym obrazem.

Na potrzeby testów zagrałem w Destiny oraz Drive Club. W obu przypadkach oprócz oczywistej gorszej jakości obrazu nie uświadczyłem większych problemów. Nie doszło do zerwania połączenia. Wciąż mam jakieś odczucie, że obraz jest opóźniony względem telewizora, ale może być to tylko złudzenie, bo w żaden sposób nie przeszkadzało mi to w samej grze. Poniżej screen zrobiony w tym samym czasie z konsoli jak i z laptopa:

Aplikacja jest prosta do bólu. Nieprzekombinowana i łatwa w użyciu. Połączanie oferuje całkiem niezłą jakość obrazu i właściwie bez opóźnień przesyła obraz do komputera. W najlepszej oferowanej jakości zagramy w momencie podłączenia konsoli do sieci kablem.

Test przy 540p.

Podsumowując. Nie spodziewałem się wodotrysków i ich nie otrzymałem. Jak dla mnie opcja zbędna. Przydatna w momencie kiedy często dochodzi w domu do wojny o telewizor i nie jesteś w stanie wytrzymać bez dawki elektronicznej rozrywki. Minusem jest wymagany Windows 8.1 lub 10, a domyślam się , że wiele osób jeszcze nie przesiadło się na te systemy, ba wręcz długo jeszcze nie planuje migracji. Kolejny minus to podłączenie pada przez kabel usb. Próbowałem połączyć pada przez bluetooth, ale operacja skończyła się fiaskiem. Z drugiej strony. Grając na laptopie o przekątnej do 17′, komu przeszkadzać będzie kabel? Wątpię , abym sam korzystał z tej opcji, bo w sumie po co?

Istnieje także możliwość grania na naszej konsoli przez Remote Play będąc w innym miejscu. Mam na myśli nawet inne miasto. Można się domyślić, że będzie to wymagało szybkiego łącza po obu stronach i nie pogramy także w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Myślę, że lepiej nie ciągnąć ze sobą naszego hobby wszędzie i traktować tę opcję jako ciekawostkę, a czas w podróży spożytkować na inne czynności.

Konfigurowanie systemu PS4™

 1. Włącz grę zdalną. Wybierz kolejno opcje  (Ustawienia) > [Ustawienia połączenia gry zdalnej], a następnie zaznacz pole wyboru [Włącz grę zdalną].
 2. Aktywuj system jako podstawowy system PS4™. Wybierz kolejno opcje  (Ustawienia) > [PlayStation™Network/Zarządzanie kontami] > [Aktywuj jako podstawowe PS4] > [Aktywuj].
 3. Aby rozpocząć grę zdalną, gdy system PS4™ jest w trybie spoczynku, wybierz kolejno opcje  (Ustawienia) > [Ustawienia oszczędzania energii] > [Ustaw funkcje dostępne w trybie spoczynku]. Następnie zaznacz pola wyboru [Zachowaj połączenie z Internetem] i [Zezwalaj na włączanie PS4 przez sieć].

Użycie funkcji Gra zdalna

 1. Włącz system PS4™ lub przełącz go w tryb spoczynku.
 2. Podłącz kontroler do komputera za pomocą przewodu USB.
 3. Uruchom aplikację  (Gra zdalna PS4) na komputerze, a następnie kliknij opcję [Rozpocznij].
 4. Zaloguj się przy użyciu konta Sony Entertainment Network, które jest używane dla systemu PS4™.

Wymagania sprzętowe dla tej funkcji nie są zbyt wygórowane:

 • Komputer z jednym z następujących systemów operacyjnych.
 • Windows® 8.1 (32- lub 64-bitowy)
 • Windows® 10 (32- lub 64-bitowy)
 • Procesor Intel Core i5-560M 2,67 GHz lub szybszy
 • Co najmniej 100 MB wolnego miejsca na dysku
 • 2 GB pamięci RAM lub więcej
 • Rozdzielczość ekranu 1024 x 768 lub wyższa
 • Karta dźwiękowa
 • Port USB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.